Cena Bitcoin spada, a Kimchi Premium zanika

Cena Bitcoina spadła poniżej 58 000 dolarów. Analitycy twierdzą, że zmniejszenie Kimchi Premium mogło mieć na to wpływ.

Premia za Kimchi znacząco spadła dziś rano

Cena Bitcoina spadła do 57 370 dolarów, co oznacza spadek o 2,7% w ciągu ostatnich 24 godzin. Teraz minimalnie oddala się od granicy 60 000 dolarów, którą z trudem utrzymuje.

W tym samym czasie, premia Kimchi – wyższa cena, po której Bitcoin jest sprzedawany w Korei – spadła dzisiaj znacząco. Premia ta została spowodowana wysokim popytem w Korei w połączeniu z trudnościami w handlu do i z kraju. W rzeczywistości, cena Bitcoina osiągnęła w tym kraju nawet 70 000 dolarów, ale teraz wraca do poziomu z reszty świata.

„Wygląda na to, że ktoś w końcu zorientował się, jak arbitrażować tę okazję premium Kimchi. Wolumen obrotu w [30-minutowym] przedziale czasowym na [Upbit], największej koreańskiej giełdzie, był większy niż na Binance“, powiedział dostawca danych kryptowalutowych CryptoQuant CEO Ki Young Ju, dodając: „Ten spadek wydaje się być związany z pullbackiem Kimchi“.

Arbitraż odnosi się do metody handlu, w której handlowcy kupują aktywa, gdy sprzedają się po niższej cenie i sprzedają je, gdy sprzedają się po wyższej cenie. W tym przypadku wiązałoby się to z kupowaniem Bitcoina poza Koreą i sprzedawaniem go na rynku koreańskim. Technika ta pomaga zrównoważyć popyt i podaż oraz zbliżyć ceny na różnych giełdach.

Według danych z CryptoQuant, premia spadła z 20% do zaledwie 11,6% w ciągu dwóch godzin dziś rano, po czym odbiła się nieznacznie do obecnej wartości 14,6%. Z obecną premią, Bitcoin nadal jest handlowany w regionie na poziomie około 66 000 USD.

Traderzy mogli znaleźć sposób na arbitraż w Korei i poza nią

Premia za Kimchi rośnie z powodu ścisłej kontroli kapitału w Korei. Bardzo trudno jest wysłać duże sumy wonów koreańskich poza granice kraju, co utrudnia skorzystanie z możliwości arbitrażu i zamiany pieniędzy na dolary. Istnieją również rygorystyczne wymogi dotyczące sprawozdawczości w przypadku wyprowadzania dużych kwot pieniędzy z kraju.

Zostało to jednak już wcześniej wykorzystane przez FTX CEO Sam Bankman-Fried. W 2018 r. wykorzystał szereg pośredników, wraz z niektórymi bankami w Japonii, aby stworzyć sposób na sprzedaż Bitcoin w Korei i wyprowadzenie pieniędzy z kraju, według New York Magazine. Poruszał się nawet do 25 milionów dolarów dziennie.

Ju powiedział, że istnieją dowody na to, że coś takiego może się powtórzyć. Wskazał na duże napływy na koreańską giełdę Bithumb, sugerując, że wieloryby mogą wykorzystywać giełdę do sprzedaży Bitcoina.

Z drugiej strony przyznał, że spadek Kimchi Premium może być związany z ogłoszeniem przez giełdę kryptowalut Upbit, że ponownie otworzyła wypłaty i depozyty. Wcześniej zostały one zawieszone z powodu kontroli przeprowadzonej przez jej dostawcę usług.